Lake and Sumter Style Magazine
12:12 pm EST
Friday, December 3, 2021

Celebrating Local Clermont Olympians

The City of Clermont, known as the Choice of Champions for being the home and training ground for many elite athletes, is celebrating local Olympians. Clermont had around 20 athletes with a connection to the city appear in the postponed 2020 Tokyo Olympics that ran from Jul 23 – Aug. 8, 2021. In total, Clermont Champions won 10 medals. The athletes, who all competed in various Track and Field categories, are as follows:

Kaylin Whitney, an East Ridge High School graduate who lives and trains in Clermont, and representing the U.S., brought home a gold medal in the 4X400m (preliminary) and a bronze in the 4X400 Mixed.

Noah Lyles, another Clermont resident who also trains locally, representing the U.S., brought home a bronze medal in the 200m and competed in the 4X100m. 

Lynna Irby, representing the U.S., and who trains in Clermont, earned a gold  medal in the 4X400m (preliminary) and a bronze medal in the 4X400m Mixed.

Javianne Oliver, representing the U.S. and who trains in Clermont, earned a silver medal in the 4X100m and competed in the 100m.

Kenny Bednarkek, representing the U.S., and who trains in Clermont, earned a silver medal in the 200M and competed in the 4X100M.

Steven Gardiner, representing the Bahamas, but who now lives and trains in Clermont, brought home a gold medal in the 400m, and competed in the 200m and 4X400m categories.

Shaunee Miller-Uibo, representing the Bahamas, and who trains in Clermont, earned a gold medal in the 400m, and competed in the 200m and 4X400m categories.

Jazmine Sawyers, representing Great Britain, and who trains in Clermont, competed in the long jump.

Netheneel Mitchell-Blake, representing Great Britain, and who trains in Clermont, earned a silver medal in the 4X100m and competed in the 200m.

Kelly-ann Baptiste, representing Trinidad & Tobago, and who trains in Clermont, competed in the 100m/4X100m category.

Khalifa St. Fort, representing Trinidad & Tobago, and who trains in Clermont, competed in the 4X100m.

Kyle Greaux, representing Trinidad & Tobago, and who trains in Clermont, competed in the 200m/4X100m.

Jereem Richards, representing Trinidad & Tobago, and who trains in Clermont, competed in the 200m/4X400m.

Machel Cedenio, representing Trinidad & Tobago, and who trains in Clermont, competed in the 200m/4X400m.

Gina Luckenkemper, representing Germany, and who trains in Clermont, competed in the 4X100m.

Alonso Edward, representing Panama, and who trains in Clermont, competed in the 200m.

Jak Ali Harvey, representing Turkey, and who trains in Clermont, competed in the 100m/4X100m.

Wade van Niekerk, representing South Africa, and who trains in Clermont, competed in the 400m.

Maicel Uibo, representing Estonia, and who trains in Clermont, competed in the Dacathlon. 

Churandy Martina, representing the Netherlands and who trains in Clermont, competed in the 4X100m relay. 

Learn more at clermontfl.gov/olympics. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X